Zagroda Etnograficzna otwarta

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Zagroda Etnograficzna otwarta

fot. MICHAŁ CZEKAŃSKI

Spełniło się marzenie wielu osób - w niedzielę 5 sierpnia w Rogach dokonano oficjalnego otwarcia Zagrody Etnograficznej

W 2010 r. Gmina Miejsce Piastowe i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi zakupiły  budynek mieszkalny z 1928 r.  wraz z parcelą  co stało się początkiem  przyszłej Zagrody Etnograficznej.  To odważne i etnograficznie uzasadnione przedsięwzięcie, mające na celu ochronę naszego wspólnego dobra, jakim jest dziedzictwo kulturowe, zostanie tak naprawdę docenione przez historię po latach. W zagrodzie zgromadzone są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, stroje, meble, zdjęcia i dokumenty należącego już dziś do historii, którą nieliczni tylko pamiętają. Rzecz w tym, że szybki rozwój techniki i ogólny postęp cywilizacyjny sprawia, że tak naprawdę pierwsze nowoczesne na lata 60  - XX w. urządzenia, stanową już wartość zabytkową.

Oprócz budynku mieszkalnego na działce znajduje się wiatrak ( stary młyn wiatrowy – przeniesiony z Jasionki) wraz z pełnym wyposażeniem. W przyszłości planowane jest przeniesienie budynku gospodarczego, spichlerza, zabytkowego  domu z końca XIX w. Te budynki będą razem tworzyć skrawek dawnej podkarpackiej wsi .

 

fot. MICHAŁ CZEKAŃSKI

To wszystko chcemy Państwu pokazać, ochronić i przekazać przyszłym pokoleniom. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Zagrody Etnograficznej w Rogach.

Zapraszamy Państwa do Zagrody Etnograficznej w Rogach. Czynna będzie od poniedziałku do piątku od 11- 14. A w pozostałych dniach i godzinach można się umawiać telefonicznie z opiekunem zagrody Janiną Gołąbek pod telefonem 725 995 721.

Uroczystość otwarcia Zagrody Etnograficznej

Pogoda dopisała i w niedzielę 5 sierpnia w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach pojawiło się bardzo wiele osób. Uroczystość otworzył Tadeusz Majchrowicz – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi – dziękując Radnym i wszystkim zaangażowanym w prace przy tworzeniu Zagrody Etnograficznej. Po przemówieniach i podziękowaniach, które skierowali do zaangażowanych osób  Marek Klara – Wójt Gminy Miejsce Piastowe i Janusz Węgrzyn Dyrektor GOK-u w Miejscu Piastowym dokonano aktu  przecięcia powroza, którym zagrodzono wejście do budynku. To pomysłowi członkowie stowarzyszenia Sołtys Stanisław Muszyński i Stanisław Pulnar, robiąc na starym urządzeniu powróz zablokowali skansen. Po akcie przecięcia powroza – wszyscy mogli zwiedzać dom. Budynek został wyposażony i umeblowany w stylu lat 60- tych XX w. Licznie przybyli goście i mieszkańcy gminy mogli się przyglądać, sprawdzać i smakować autentyczność miejsca, w którym jak powiedziała oprowadzająca Janina Gołąbek czas się zatrzymał. W domu było wszystko urządzone bez zarzutu, jak przystało na dobre wiejskie gospodarstwo

Ci co przyszli na otwarcie nie powinni się nudzić. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy częstowały zwiedzających tradycyjnym jadłem, uzdolnione artystycznie osoby prowadzilły warsztaty rękodzieła ludowego, odbywały się  zabawne zawody i konkursy. Można było posłuchać zespołów ludowych i kapel : Rogowiców, Osikovian ze słowackiego Osikova, Pogórzan i Piastów, oraz pobawić się z kabaretem Łorczyk, występował też Piotruś Zakrzewski. Impreza jak to nazwał jeden z uczestników: dobra zabawa bez tandety. Tak trzymać!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze  

 
0 #1 fast hosting webprofile 2018-11-01 16:26
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Copyright © 2019 www.rogi.org.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Projekt i realizacja Maksymilian Kowalski