Centrum Rogów nabiera wyglądu.

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wiele się zmieniło w ostatnim roku w centrum naszej wsi. Na pewno wszyscy zauważyli nową drogę z gładką, asfaltową nawierzchnią, która prowadzi od kościoła na górę wsi. Obecnie trwają prace przy budowie parkingu za mostem, po drugiej stronie Domu Ludowego ( Dom Ludowy czeka jeszcze na swój remont, ze środków z LEADER-a Odnowa i Rozwój Wsi). Dzięki przychylności sąsiadów graniczących z działką mamy już wydane pozwolenie na remont. Ruszamy na wiosnę!

Restaurujemy dalej kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja Apostoła w zakresie : remontu nawy głównej, fundamentów, wzmocnienia konstrukcji budynku, przez prostowanie ścian i założenie śrub ściągających. Koszt całości tego etapu to 80 tys. zł. z czego 70 tys. przeznaczył na remont Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków,  a 10 tys. Wójt Gminy Miejsce Piastowe.

Wójt Marek Klara osobiście troszczy się o prawidłowy  przebieg prac konserwacyjno – remontowych świątyni. Prawie codziennie jest obecny i  dogląda postępu robót. Podziękowania należą się również pracownikom Urzędu Gminy w Miejscu Piastowym za pomoc w pozyskiwaniu środków na remont naszego zabytkowego kościoła. Dzięki tym funduszom świątynia pięknieje z dnia na dzień i będzie służyć dalej przyszłym pokoleniom. Szczególne podziękowania należą się ks. proboszczowi Ryszardowi Strzępkowi za czuwanie nad całością prac i cierpliwe znoszenie niedogodności związanych z remontem. Dziękujemy wszystkim Parafianom , którzy znoszą z wielka wyrozumiałością niewygody związane z pracami remontowymi w kościele i w jego obejściu.

W tym miejscu chcemy podziękować Sławkowi Akslarowi, który nieodpłatnie wykonał okucie z kraty na nowe drzwi do przedsionka od strony południowej kościoła ( drzwi są okute żelazną kratą, zrobioną na wzór starej gotyckiej, która zdobi główne wejście do świątyni).

To nie wszystkie pozytywne zmiany, które zachodzą w centrum wsi. Pięknieje dom zakupiony na zagrodę etnograficzną ( położony po drugiej stronie parkingu przy starym kościele). Dziękujemy wszystkim Radnym poprzedniej i obecnej kadencji, którzy podjęli decyzję o zakupie tej działki. Od kwietnia trwają tam intensywne prace remontowo - konserwacyjne. Za pieniądze z Funduszu Sołeckiego, który został przeznaczony na ten cel  na rok 2011,  wykonano remont dachu ( przełożono i wyczyszczono starą dachówkę), wymieniono częściowo elementy więźby dachowej, wykonano flekowania ścian, pomalowano budynek z zewnątrz i pomieszczenia wewnętrzne. Trzeba koniecznie podkreślić, że wiele prac jest wykonywanych nieodpłatnie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i poświęcony czas, przy tych mozolnych zajęciach. Przez wiele lat mogliśmy liczyć na ludzi, którzy chętnie oddawali swoje „zabytki”: sprzęty gospodarstwa domowego, meble, różne drobiazgi – wszystko, co stanowiło wyposażenie w dawnych gospodarstwach. Dzisiaj możemy się poszczycić tym, że darowizny mieszkańców ( nie tylko z Rogów, ale z całej gminy), przekazywane przez te wszystkie lata do Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi  -nie zostały zmarnowane. Przechowane starannie, będą stanowić cenne wyposażenie tworzonej w Rogach zagrody etnograficznej. Tak naprawdę ich wartość jest niewymierna -są to dary serca, oddawane zawsze z myślą o tym, by służyły wszystkim, a zwłaszcza młodszym pokoleniom. Marzenia się spełniają i spełniły się i w tym przypadku! Mamy już dom, w którym zatrzymamy mijający czas, w którym możemy wszystko wyeksponować, pokazać, urządzić w stylach z dawniejszych czasów.  Każdy z tych przedmiotów będzie miał kartotekę  w założonym inwentarzu muzealnym, dokładny opis i dane  od kogo został przekazany. To dopiero początek pierwszy etap - zaczyn. Na bieżąco będziemy pisać o zagrodzie i o tych wszystkich osobach, które wspierają i będą wspierać jej tworzenie.

Dziękujemy następującym osobom: Józefie Węgrzyn, Agnieszce i Grzegorzowi Kopaczom za nieodpłatne oddanie gąsiorów dachowych, a także Piotrowi Pietruszce, Zbigniewowi Knapowi i Elżbiecie Guzik za przekazanie dachówek. Nie było łatwo znaleźć takiego samego wzoru dachówek i gąsiorów, by pasowały do całości remontowanego dachu na zagrodzie. Dzięki Państwu oraz tym wszystkim, którzy szukali potrzebnego do remontu drewna, dom wypiękniał, co ożywiło i poprawiło znacznie wygląd całego centrum wsi. Dziękujemy!

Dziękujemy również pani Kazimierze Cypcarz, która zawsze umie pomóc i doradzić, gdy czegoś pilnie potrzebujemy i poszukujemy. Dziękujemy Janowi Uliaszowi za wyszukanie i przyniesienie dawnych wzorków do wałkowania ścian i Bogusiowi Olejarskiemu z Miejsca Piastowego za przywiezienie pieca, który ogrzewa budynek podczas remontu. Pragniemy też podziękować Robertowi Knapowi za przekazanie starego ( pewnie najstarszego w Rogach) drewnianego domu wraz z wyposażeniem, Marii Długosz za nieodpłatne przekazanie  spichlerza. Obydwa obiekty już w niedługim czasie zostaną przeniesione na zakupioną parcelę. Zawsze pomaga nam Michał Muszyński i Grzesiu Kiołtyka, to bardzo potrzebne wsparcie. Tak krok po kroku skompletujemy kawałek starej, dawnej wsi - którą już pewnie w naszym pogórzańskim terenie trudno odnaleźć .

Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi: Stanisławowi Pulnarowi, Henrykowi Przybyle, Emilowi Bykowskiemu, Janowi Jucha, a także członkom zespołu „Rogowice” za wszelką pomoc i za czas poświecony na prace przy zagrodzie. Szczególne podziękowania należą się również Alicji (z domu Jakubczyk) i Hubertowi Jakieła,  zamieszkałym w Cergowej, za nieodpłatne przekazanie warsztatu stolarskiego wraz z  całym wyposażeniem oraz różnego rodzaju sprzętów ze starego domu. Dziękujemy!

Trwają rozmowy i pewnie już w niedługim czasie zostanie przywieziony do Rogów z Jasionki stary wiatrak ( młyn) wraz ze wszystkimi urządzeniami. Chcemy jeszcze postawić na parceli kuźnię, która ma funkcjonować,  jak to kiedyś bywało i bróg. Wiele elementów, które stanowiły urządzenie dawnej zagrody wiejskiej posiadamy i czas najwyższy by można je było ustawić w odpowiednich miejscach. Może w tej chwili tak do końca nie zdajemy sobie z sprawy z wartości tych eksponatów i tych prac. Jest to wartość nie tylko historyczna, etnograficzna,  ale i emocjonalna - chroniąca ulotną część dziedzictwa kulturowego . Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za pomoc, a o postępie prac będziemy informować na bieżąco.

Stanisław Muszyński - sołtys i zarząd SMWR.

Przejdź do galerii !!

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Copyright © 2019 www.rogi.org.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Projekt i realizacja Maksymilian Kowalski